Svet-Stranek.cz
Jiří Lábus

Rumburak:jiří lábus

Rumburak

Všichni už od dětství známe tu nejkrásnější českou pohádku o princezně Arabele a čaroději II. kategorie Rumburakovi. A právě tato role vynesla Jiřího Lábuse na hvězdné filmové nebe a tím mu zajistila vstup do českého showbussinesu.
Po pravdě si neumím představit jiného stejně skvělého herce, který by byl schopen zahrát tak výborně tuto roli.
Myslím si, že je zbytečné zdlouhavě psát o postavě Rumburaka, protože ji všichni dozajista znáte, ale alespoň ve zkratce.
Rumburak je čaroděj II. kategorie a je z říše pohádek. Rumburak je poddaný krále Hyacinta, má však vysoké ambice, chce se sám stát králem říše pohádek. Pokud by se oženil s princeznou Arabelou, dcerou krále Hyacinta, měl by cestu k trůnu snadnou. Arabela ho ale nechce.

Rumburak proto po seznámení s panem Majerem a fenoménem televize vymyslí plán, jak krále Hyacinta přinutit k tomu, aby mu Arabelu dal za ženu.

Ve světě lidí se seznámí s televizní technikou, kouzelným prstenem se promění v pana Majera, který čte v televizi dětem pohádky na dobrou noc, a vypráví sám milionům dětí pohádky pozměněné tak, že to pohádkovou říši ničí.

A čeká, až ho král Hyacint požádá o pomoc výměnou za ruku Arabely.

Rumburak je padouch, ale často se mu nedaří, jak by chtěl, skončí dokonce i ve vězení v říši lidí. Ze všeho se ale pomocí kouzel dostává a je tak pro Petra a Arabelu těžkým soupeřem.

Postava Rumburaka se jako jediná ze všech postav z Arabely dočkala svého filmového ztvárnění a to ve stejnojmenném filmu Rumburak. Zde je však Rumburak vylíčen jako kladná postava, která lituje svých činů, které spáchala. Samozřejmě i Arabela se dočkala svého pokračování a to pod názvem Arabela se vrací, aneb Rumburak králem říše pohádek. V tomto pokračování je Rumburak opět tou známou zápornou postavou, která znepříjemňuje Arabele život.

Rumburak se ubírá směrem, který mu stanovila věštba paní Černé, která zní: "Té jež ztrpčila tvé snění, děti v dědky proměniti, švagr téže vane svěže, jeho žena tvoje žena, kariéra dovršena."